Dnes je pondelok, 01.jún 2020, meniny má: Žaneta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Nie je laser ako laser

november 30, 2016 - 19:41
Laser sa v medicíne využíva posledných 30 rokov a vďaka svojej všestrannosti si našiel miesto aj v estetickej medicíne. Láka ženy aj mužov, ktorí si chcú nechať odstrániť rozšírené cievky, chĺpky v oblasti tela a tváre, bradavice, pigmentácie, tetovanie, liečiť akné alebo podstúpiť fotorejuvenizáciu, teda omladenie rúk, tváre alebo dekoltu. Nie je však jedno, akému prístroju a odborníkovi zverí klient svoju pleť.

Laser je záležitosťou zimy

Laserové ošetrenie sa nepriatelí s UV žiarením, preto nie je vhodné absolvovať zákroky pomocou lasera v letných mesiacoch. „Klient by pred ošetrením nemal byť približne 4 až 6 týždňov vystavený priamemu slnečnému žiareniu, veľmi dôležitá je aj dôsledná ochrana po ošetrení. Po laserovom zákroku je potrebné približne mesiac chrániť pokožku používaním krému s vysokým ochranným UV faktorom. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k prejavom popálenia pokožky, k zmenám jej sfarbenia, dokonca k tvorbe jaziev,“ upozorňuje MUDr. Janka Holešovská vedúca lekárka medicínsko-estetického centra Medicor. Zimné mesiace sú teda ideálnym obdobím, kedy absolvovať skrášľovacie zákroky pomocou lasera.

Nie každý laser je dobrou voľbou

Laserové ošetrenie môže výrazne zlepšiť stav a štruktúru pokožky. Ale ako každý mocný nástroj, aj on dokáže napáchať škody. Laserový zákrok dnes môžete absolvovať v medicínskych centrách, na klinikách estetickej medicíny a plastickej chirurgie, ale aj v bežných salónoch. Tu však s výhodnými ponukami prichádza aj nebezpečenstvo. Pri rozhodovaní často zohráva úlohu cena úkonov, čím sa klienti vystavujú riziku nekvalitnej práce. Škodu môžu spôsobiť nesprávne zvolené prístroje, ale aj pracovník salóna, ktorý nemá dostatok odborných znalostí. „Laser v rukách neodborného personálu môže pokožku trvalo poškodiť, čo sa prejaví vo forme trvalých porúch pigmentácií, jaziev či nekrózy,“ varuje lekárka.

Tak ako v prípade iných sfér predaja, aj v prípade laserov ide o konkurenčný boj, kde často víťazí nízka cena. V konečnom dôsledku na to však doplatí klient. „Tlak predajcov, hlavne menej kvalitných prístrojov, je veľký a po niekoľkohodinovom preškolení môže povolenie na prevádzkovanie údajne „ laserového“ prístroja získať ktokoľvek. To sa nemôže stať u renomovaných predajcov kvalitných laserových prístrojov, ktorí zabezpečia niekoľkodňové úvodné školenie lekárov ako aj ďalšie kontinuálne vzdelávanie v danom odbore. Záleží aj na vlastnej aktivite a chuti lekára, oboznámiť sa čo najviac a najlepšie s používaným laserovým prístrojom,“ objasňuje MUDr. Janka Holešovská. Nesprávne použitý laser môže narobiť veľa škôd, existuje však aj možnosť, že neurobí vôbec nič. Lacné prenosné zariadenia na princípe IPL alebo lasery na domáce použitie, ktoré si môžete zakúpiť do svojej kozmetickej taštičky v obchodoch s drogériou alebo v akciových ponukách, musia byť predovšetkým bezpečné, keďže sa majú nachádzať v rukách neodbornej verejnosti.

 

- - Inzercia - -