Dnes je pondelok, 25.máj 2020, meniny má: Urban
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Stres náš každodenný: Jeho stopy spozorujete najmä na pleti

november 28, 2016 - 16:39
Máte v poslednom čase zrazu pleť mastnejšiu, opuchnutejšiu a začali vám okolo nosa a na lícach praskať cievky? Tak to všetko môže byť dôsledok chronického stresu.

Máte stres? Dnes je to asi úplne zbytočná otázka. Všetci sa niekam neustále ženieme. Zvyčajne za niečím, čo nakoniec ani tak veľmi nepotrebujeme. Peniaze a kariéra! Denne máme na zozname dvesto vecí, ktoré nepočkajú do zajtra, pretože... To je to, čo nám nedá spávať. My si akosi podvedome zvykneme, podriadime sa a zaradíme sa. Ale naše telo mnohé naše riešenia nechápe, a tak reaguje. Aj na stres, ktorý sme prestali zvládať a ani sme to nevšimli.

Čo robí stres s pleťou a prečo vôbec na ňu vplýva?

Stres charakterizujeme ako nešpecifickú odpoveď organizmu na záťaž. Vplyvom stresu sa uvoľňuje adrenalín, čím dochádza k zvýšeniu krvného tlaku, cievy v koži sa zúžia a krv sa presunie k životne dôležitým orgánom do srdca, mozgu a svalov. To je v podstate už tisícročia zakódovaný pud sebazáchovy a akási príprava na boj. Zároveň sa uvoľňuje aldosterón, ktorý v konečnom dôsledku spôsobí zadržiavanie vody v organizme. Ďalším dôležitým faktorom je kortizol, ktorý zabezpečuje energiu pre srdce a mozog.

Vplyv týchto faktorov na pleť je rôznorodý. Pleť sa premasťuje, vytvára sa stresové akné, vplyvom zadržiavania vody vznikajú opuchy viečok, praskajú cievky a, samozrejme, kortizol vytvára aj tukové zásoby.

Celý článok si môžete prečíiať v aktuálnom vydaní SLOVENKA ZDRAVIE RODINY

- - Inzercia - -