Dnes je štvrtok, 24.január 2019, meniny má: Timotej
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Bezlepkový život: Ako ho diagnostikovať?

september 20, 2016 - 11:55
Celiakia vás môže prekvapiť v každom veku. A keďže na ňu neexistuje liek, povinná bezlepková diéta vám zmení život od základov.

Mnohé príznaky celiakie nie sú vôbec jednoznačné a často sa podobajú na mnohé iné ochorenia. No ak mávate často hnačky, začnete chudnúť, cítite celkovú slabosť, nafukovanie, tlak v bruchu, trpíte zvýšenou plynatosťou čriev, mávate väčšie množstvo stolice, ktorá je riedka, svetlá, s vysokým obsahom tukov, kyslého zápachu, pláva na vode.... je čas objednať sa na vyšetrenie.

wheat-999922_1280.png

Foto: 
Pixabay

Diagnostika

Krvné testy sú prvým stupňom, ako diagnostikovať celiakiu. Ak však máte výsledok negatívny, to ešte neznamená, že nie ste celiatik. Asi u piatich percent bývajú totiž testy falošne negatívne. Ak vám ťažkosti pretrvávajú, mali by ste istý čas dodržiavať bezlepkovú diétu a byť pod kontrolou gastroenterológa. Budete sa minimálne cítiť lepšie, pretože každý, aj ten čo celiakiu nemá, sa po nastavení na bezlepkovú diétu cíti nejakým spôsobom lepšie. Bezlepková strava je ľahšie stráviteľná a má na organizmus celiatika ale aj neceliatika pozitívny účinok.

Celý článok nájdete aktuálnom vydaní SLOVENKA ZDRAVIE RODINY

- - Inzercia - -