Dnes je štvrtok, 04.jún 2020, meniny má: Lenka
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ako spomíname na 1. máj?

máj 01, 2018 - 10:03
Máj lásky čas. S týmto mesiacom sa spája množstvo súvislostí a začína sa hneď sviatkom práce.

Mesiac, ktorý dnes začína, je spájaný najmä v našich končinách s viacerými tradíciami. Pomaly sa žiaľ však na ne zabúda a spomína sa na ne iba v niektorých obciach. Poďme si priblížiť tie najznámejšie.

Stavanie májov

Jedna z najznámejších tradícií. Poznáme ju dokonca ešte z antických čias. Mladí muži postavili v každej dedine máj, ktorým potom ozdobili bránu dievčiny niektorého z nich. Tieto máje sa stavali z rôznych druhov stromov. Najčastejšie to bola breza, no všetko to záviselo od konkrétnej lokality, ktorá si prispôsobila túto tradíciou podľa seba. Na vrcholci sa stromček zdobil stužkami. Najčastejšie boli stužky farebné.

Niekde bolo zvykom ešte aj nafarbiť kmeň bielou farbou. Výška stromu závisela od voľby staviteľov májov. Dievčatá potom súťažili, ktorá z nich ho dostane najvyšší, čo znamenalo, že jej milý má o ňu najväčší záujem. Máje sa niekedy stavali aj uprostred dediny alebo k významným budovám ako napríklad kostol, radnica alebo škola. V tom prípade mali ochrannú funkciu a mali obyvateľov obrániť pred zlými silami, búrkami a nešťastnými udalosťami. V súčasnosti sa od tohto zvyku upúšťa a máje sa stavajú už len v niektorých obciach vrámci tradícií a aj to iba do ich centra.

Bozk pod rozkvitnutou čerešňou

Prvý májový deň so sebou nesie krásnu charakteristiku. Sladký bozk pod rozkvitnutou čerešňou dodá vašej láske ďalší romantický zážitok do zbierky. Týmto krokom si totiž nezabezpečíte si krásnu chvíľu s partnerom ale má aj skrytý význam, ktorý hovorí, že po bozku pod čerešňou budete počas celého roka milovaná. Máj sa spája s láskou i kvôli tomu, že v tomto čase sa začína prebúdzať príroda a človek dostáva z toľkej krásy okolo seba novú energiu. Je to ideálny čas i na romantické chvíľky, na ktoré ste doteraz nemali dostatok priestoru.

Májové charakteristiky

I keď sa tento mesiac spája s láskou, mali by ste sa vyhýbať uzavretiu manželstva v týchto dňoch. Pre zamilovaných vraj totiž prináša tento čas nešťastie a ich zväzok bude mať len veľmi krátke trvanie. Hovorí sa tiež, že ľudia narodení v tomto mesiaci skoro šedivejú. Tieto osoby sú však veľmi dobrosrdečné a rýchlo vzplanú k novej láske.

Zdroj: Najmama.sk, Frederika Samuelová

 

- - Inzercia - -